درباره انواع تسبیح چه می دانید؟


تاریخ :مهر ۲۹, ۱۳۹۹ | نویسنده : asaran | موضوع :اصول دین, نمونه سوالات دینی

درباره انواع تسبیح چه می دانید؟

 

انواع تسبیح,انواع تسبیح های خوب, تسبیح تربت

آشنایی با انواع تسبیح

 

انواع تسبیح بسیار متنوع و متفاوت می باشد که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند در ادامه درباره انواع تسبیح و ویژگی هر کدام بیشتر توضیح خواهیم داد.

تسبیح جز ثابت جا نماز های هر مسلمانی می باشد. همه ما طرح ها و رنگ های مختلفی از انواع تسبیح به چشم دیده ایم. اما آیا تا به حال به جنس آن ها، رنگ بندی، تعداد دانه ها و … توجه نموده اید؟ در ادامه قصد داریم تا درباره انواع تسبیح بیش از پیش بدانیم.

 

انواع تسبیح بر اساس تعداد دانه ها

همه ما از مادربزرگ ها و یا پدر بزرگ هایمان ذکر گفتن با تسبیح را یاد گرفته ایم. اما جالب است بدانید که تعداد دانه های تسبیح می تواند به نوع ذکر شما نیز مرتبط باشد. انواع تسبیح بر اساس تعداد دانه به قرار زیر می باشد:

 

1_ تسبیح معمولی: این تسبیح ۹۹ دانه می باشد یعنی سه تا دسته ی ۳۳ تایی از دانه های تسبیح که از یک دیگر به کمک مهره ای کوچک تر جدا شده اند. تسبیح معمولی اغلب بیشتر در خانه ها و یا مساجد به چشم می خورد.

 

2_ تسبیح اصلی: اگر تسبیحات خانم فاطمه زهرا را همیشه بر زبان دارید بهتر است تا از تسبیح اصلی که در آن تنها ۳۳ مهره به بند کشیده شده را، با خود به همراه داشته باشید.

 

3_ تسبیح هزار دانه ای: این تسبیح همان طور که از اسم ان مشخص بوده، بسیار بلند می باشد و برای افرادی که همیشه در حال ذکر گفتن هستند و یا تعداد زیادی ذکر نذر می کنند، مناسب می باشد.

 

انتخاب تسبیح بر اساس تعداد مهره ها بستگی به کارایی آن برای شما خواهد داشت.

 

انواع تسبیح,انواع تسبیح های خوب,انواع تسبیح بر اساس تعداد مهره

 

تسبیح جز ثابت جا نماز های هر مسلمانی می باشد

 

تسبیح تربت

یکی از معروف ترین انواع تسبیح ها می باشد. دانه های آن از خاک متبرک شده ی تربت ساخته شده که ارزش ان را  دو چندان نموده است. این تسبیح یکی از بهترین سوغاتی های کربلا می باشد و خاص همان جا بوده است. علت محبوبیت تسبیح تربت، عطر بخصوص آن می باشد. برای اطمینان از خرید خود می توانید کمی در دانه های آن دمیده و سپس عطر آن را بو نمایید. تسبیح تربت از نظر قیمتی نیز بسیار مناسب می باشد.

مزایا: خاص کربلا بوده و متبرک شده می باشد.

معایب: دانه های آن در صورت ضربه، به راحتی خورد می شوند.

 

انواع تسبیح,انواع تسبیح های خوب, تسبیح تربت

 

تسبیح تربت یکی از معروف ترین انواع تسبیح ها می باشد

 

تسبیح حضرت ام البنین

تسبیح حضرت ام البنین که به تسبیح رنگارنگ نیز معروف می باشد، یکی از پر طرفدار ترین انواع تسبیح در بین مسلمانان می باشد. تنوع رنگ و رنگ بندی های بی نظیر آن، چشم هر خریداری را به خود خیره می کند. درباره آن روایت های متفاوتی وجود دارد. برخی می گویند حضرت ام البنین دانه های باقی مانده از تسبیح های پاره شده را بند می کرد و برای خود، تسبیحی نو می ساخت. از آن پس تسبیح های رنگا رنگ به تسبیح ام البنین معروف شده اند. به دلیل زیبایی آن، یکی از بهترین سوغاتی ها برای عزیزانتان خواهد بود.

 

انواع تسبیح,انواع تسبیح های خوب,تسبیح حضرت ام البنین

تسبیح حضرت ام البنین که به تسبیح رنگارنگ نیز معروف می باشد

 

شاه مقصودی از دیگر انواع تسبیح

سنگ این تسبیح بسیار خاص می باشد. به گونه ای که ارزش آن با گذر زمان همانند قالی های کرمان، بیشتر می شود. مرکز اصلی ساخت این سنگ در قندهار و جلال آباد می باشد.  رنگ این سنگ، سبز و زرد می باشد که از نظر ارزش گذاری، رنگ زرد آن در اولویت می باشد. هر چه این تسبیح بیشتر در دست قرار بگیرد و استفاده شود، بر قیمت آن افزوده تر می شود. چرا که سنگ های آن، با مرور زمان شفافیت و زیبایی خود را نشان می دهند. از آن گذشته خاصیت پادزهری این سنگ نیز دلیل دیگری برای خاص بودن آن می باشد. پس اگر در میان انواع تسبیح ها تصمیم به خرید تسبیح شاه مقصودی دارید، پیشنهاد می کنیم تا انواعی ازآن را که چندیدن دست گشته را خریداری نمایید.

 

انواع تسبیح,تسبیح شاه مقصودی,انواع تسبیح بر اساس دانه

 شاه مقصودی از دیگر انواع تسبیح

 

عقیق و فیروزه از دیگر انواع تسبیح

برای برخی از افراد بسیار مهم می باشد که تسبیح آن ها از سنگی خاص و در عین حال گران قیمت باشد. برای همین از عقیق و فیروزه برای ساخت تسبیح خود استفاده می کنند. این دو سنگ را ما بیشتر در زمینه ی ساخت انگشتر و یا گردنبند استفاده می کنیم چرا که از قیمت بسیار بالایی برخوردارند. سنگ عقیق اصل، مربوط به یمن می باشد در صورتی که در برخی کشور های دیگر نیز با کیفیتی پایین تر و قیمت کمتر به فروش می رسد. سنگ فیروزه نیز که همان طور که می دانید خاص نیشابور بوده به همین دلیل تسبیح با دانه های فیروزه را می توانید در این شهر راحت تر پیدا نمایید و یا سفارش دهید. در هنگام خرید مراقب باشید و از اصلی بودن سنگ عقیق و یا فیروزه حتما مطمئن شوید.

 

مزایا: رنگ زیبا و کیفیت بالای دانه های تسبیح

معایب: قیمت بالای آن و دسترسی سخت تر به این نوع تسبیح

 

انواع تسبیح, تسبیح تربت,انواع تسبیح های خوب

تسبیح عقیق و فیروزه از دیگر انواع تسبیح

 

 

تسبیح یسر

یکی دیگر از انواع تسبیح، یسر می باشد که نحوه ی ساخت آن بسیار متفاوت می باشد. دانه های این تسبیح حاصل فشردن برگ های یک نوع درخت دریایی می باشد. انقدر پیچیدن و فشرده کردن این برگ ها را ادامه می دهند تا انسجام کافی پیدا کرده و دانه های تسبیح شکل بگیرند. این نوع تسبیح سورمه ای می باشد و برای جذابیت بیشتر آن، طرح هایی را بر روی دانه ها، نقره کوبی می کنند.

 

از دیگر ویژگی های منحصر به فرد یسر، عطر خاص آن می باشد. بویی مشابه جوهر که از آن به مشام می رسد. اگر مایلید تا گونه ای متفاوت از انواع تسبیح را در دست داشته باشید، ما به شما تسبیح یسر را پیشنهاد می کنیم. فراموش نکنید که علاوه بر مواردی که گفته شد، شادی بخش بودن و تولید انرژی مثبت نیز از دیگر دلایل محبوبیت این نوع تسبیح می باشد.

 

 

انواع تسبیح,انواع تسبیح های خوب, تسبیح تربت

یکی دیگر از انواع تسبیح، یسر می باشد که نحوه ی ساخت آن بسیار متفاوت می باشد

 

 

دیگر انواع تسبیح کدامند؟

در بالا به چند مورد از معروف ترین انواع تسبیح اشاره کردیم و مابقی ان ها را نیز در ذیل به ان ها اشاره خواهیم کرد:

 

1_ تسبیح سندلوس: همانند شاه مقصودی، با گذشت زمان و بر اثر استفاده، ارزش آن بیشتر شده و زیبا تر می شود. این تسبیح در رنگ های مختلف آبی، زرد، سبز و قرمز موجود می باشد. البته فراموش نکنید که دانه های آن از مواد شیمیایی و مصنوعی ساخته می شود.

 

2_ تسبیح مرجانی: این تسبیح بی نظیر از مرجان های دریایی ساخته شده و در ابتدا رنگ دانه های آن سفید می باشد. اما هر چه بیشتر از ان ها استفاده کنید، به مرور زمان به رنگ زرد و بعد قرمز در می آید که بسیار خوش رنگ می باشد. این تغییر رنگ یکی از دلایل اصلی برای انتخاب این نوع تسبیح است.

 

3_ تسبیح کهربایی: از دیگر انواع تسبیح می باشد که دانه های آن منشا طبیعی دارند و از یک نوع فسیل دریایی به دست می آید. مرغوب ترین و معروف ترین نوع کهربا در دنیا متعلق به کشور آلمان می باشد. تولید الکتریسیته و رایحه ای لیمویی از دیگر ویژگی های متفاوت این نوع تسبیح می باشد.

 

4_ تسبیح پلاستیکی: یکی از معمولی ترین انواع تسبیح، نوع پلاستیکی آن می باشد که در بازار نیز بسیار موجود می باشد.

 

در آخر می توان گفت، که قیمت هر تسبیح، وابسته به جنس دانه های آن و محل تولید آن ها متفاوت می باشد و قیمت تسبیح ها بسیار متغیر می باشند. در این مطلب شما را با انواع تسبیح آشنا کردیم تا زمانی که قصد خرید تسبیح را داشتید، بتوانید راحت تر تسبیح مورد نظر خود را شناسایی و خریداری کنید.

دیدگاه ها مسدود شده اند .